
SOS Dječje selo Hrvatska potpisalo je partnerski sporazum o suradnji na velikom EU projektu u području zaštite i unaprjeđenja mentalnog zdravlja adolescenata. Projekt će se provoditi u razdoblju od 1. rujna 2024. do 31. kolovoza 2027. godine.
Riječ je o suradnji koja okuplja različite partnere iz niza zemalja Europske Unije koji se bave skrbi o djeci i odraslima u potrebi te partnere koji se bave znanstvenim istraživanjima vezanim za mentalno zdravlje i psihotraumu.
Voditelj projekta je SOS Dječje selo Italija, dok su ostali partneri i provoditelji projektnih aktivnosti: SOS Dječje selo Hrvatska, SOS Dječje selo Bugarska, SOS Dječje selo Mađarska, SOS Children’s Villages International, Sveučilište u Veroni, Sveučilište u Amsterdamu (VUA), Udruga TANANET iz Slovačke te Nacionalni centar za proučavanje psihotraume iz Nizozemske (ARQ).
Cilj projekta je osigurati visoko kvalitetnu podršku u području mentalnog zdravlja za mlađe adolescente koji su u potrebi koristeći EASE metodologiju Svjetske zdravstvene organizacije (WHO). Osim toga, projektom će se nastojati poboljšati otpornost i mentalno zdravlje zajednica koje su izložene različitim nedaćama kao što su migranti, izbjeglice i osobe pogođene ratnim sukobima.
SOS Dječje selo Hrvatska u projekt je uključeno s djecom unutar ranjive skupine adolescenata u svojim programima alternativne skrbi i Programima jačanja obitelji. Zaštita mentalnog zdravlja te unapređenje sustava dostupnosti usluga u ovom području, posebice djeci i mladima, jedno je od središnjih strateških odrednica unutar EU, stoga je projekt sufinanciran sredstvima Europske unije u okviru područja EU4Health Action Grant Budgeta.