SOS Dječje selo se snažno zalaže za mlade osobe bez roditeljske skrbi i mlade u riziku od gubitka roditeljske skrbi. Mi vjerujemo da čvrsti odnosi s brižnim odraslim osobama mogu biti prekretnica u životima ovih mladih ljudi. Pružanjem kvalitetnih usluga za razvoj mladih osiguravamo da mlade osobe neće biti prepuštene same sebi i da će dobiti podršku za samoostvarenje, čime se u konačnici pridonosi razvoju njihovih obitelji, zajednica i društava.
Od dana kada dijete uđe u SOS Dječje selo sva briga je usmjerena cilju da postanu samostalni, samodostatni, aktivni članovi društva i da preuzmu odgovornost za svoju životnu situaciju, zaposlenje i brigu za sve svoje potrebe. Širok spektar usluga i programa za mlade podržava ovaj proces osamostaljenja:
SOS Zajednice mladih
Nakon završetka osnovne škole, djeca iz SOS Dječjeg sela upisuju neku od redovnih srednjih škola, prema svom izboru, a život nastavljaju u jednoj od četiri SOS Zajednice mladih.
SOS Dječjem selu Lekenik organizacijski pripadaju dvije Zajednice mladih, jedna u Zagrebu i jedna u Velikoj Gorici. SOS Dječjem selu Ladimirevci organizacijski pripadaju dvije Zajednice mladih, i to obje smještene u Osijeku.
SOS Zajednice mladih obiteljske su kuće smještene u urbanim središtima gdje su mladim osobama dostupne različite srednje škole, ali i brojni drugi sadržaji koji podupiru njihov razvoj i samoostvarenje. U jednoj SOS Zajednici mladih živi do 14 mladih srednjoškolaca oba spola gdje borave tri do četiri godine, ovisno o trenutku završetka srednje škole. Nakon završetka srednje škole i izlaska iz Zajednice mladih svoj put mogu nastaviti uključivanjem u neki od programa naknadne skrbi.
Briga u Zajednicama mladih usmjerena je na područja važna za njihov razvoj i temelji se na osposobljavanju i osnaživanju mladih u području fizičkog, psihičkog, emocionalnog i socijalnog razvoja, razvoja vrijednosnog sustava, obrazovanja, a potom i zapošljavanja i rješavanje stambenog pitanja.
Na tom trnovitom putu odrastanja, za mlade osobe svakodnevno skrbi voditelj Zajednice mladih i odgajatelji, a koji su po struci humanističkih ili srodnih zanimanja, uz dodatnu educiranost u području razvoja mladih. Svi djelatnici koji rade s mladima preuzimaju vodeću ulogu u usmjeravanju i podržavanju razvoja mladih ljudi i služe im kao uzori, mentori i učitelji. Stručnjaci su na raspolaganju u svako doba, za savjet, podršku, utjehu ili kakvu drugu pomoć.
Osim toga, povezanost Zajednica mladih i SOS obitelji u Dječjem selu je stalna, a najveća radost svih je za vrijeme vikenda i blagdana kada se susreću braća i sestre i dijele svoja nova životna iskustva.
Mlade osobe bez roditeljske skrbi ili u riziku od gubitka roditeljske skrbi ubrajaju se u najranjivije skupine, naročito kada su pri kraju svog srednjoškolskog obrazovanja i kada su suočeni s nizom dilema i nesigurnosti te trebaju dodatnu stručnu podršku kako bi u svijet odraslih i potpunu samostalnost ušli ojačani potrebnim znanjem i vještinama te emocionalno stabilni.
Tijekom života mlade osobe u Zajednici mladih puna pozornost stručnjaka koji svakodnevno brinu o njima posvećena je ovom razdoblju života, a svakodnevne aktivnosti usmjerene su tom cilju. Na tom putu, mladima je osigurana i dodatna podrška kroz ulogu stručnog suradnika za rad s mladima na pripremi za izlazak iz skrbi. Rad stručnog suradnika temelji se na suradnji s mladom osobom tijekom završne godine srednje škole i njihova boravka u Zajednici mladih te odgajateljem s ciljem podrške i osnaživanja mlade osobe za sljedeći korak ka polusamostalnom ili samostalnom životu.
Za stručnjake:
Smjernice za stručni rad pripreme za izlazak iz skrbi mogu se pronaći u Praktičnom vodiču izrađenom kroz međunarodni projekt Priprema za izlazak iz skrbi te u Priručniku za osnaživanje mladih u procesu izlaska iz alternativne skrbi- Okvirko.
Za mlade:
Mladi u procesu pripreme za izlazak iz skrbi podršku i savjete mogu potražiti putem Facebook stranice Priprema za izlazak iz skrbi
Program polusamostalnog života i Program praćenja
Podršku i pomoć mladima koji izlaze iz SOS Zajednica mladih nastavljamo pružati kroz programe naknadne skrbi gdje uz podršku i nadzor naših stručnjaka uspješno završavaju studij, pronalaze posao, odrađuju pripravnički staž ili one prve najteže godine samostalnog življenja. To vrijeme mladi nastoje iskoristiti i za štednju, stjecanje novih životnih vještina ili dodatno formalno i neformalno obrazovanje.
Po izlasku iz Zajednice mladih, mladi se mogu priključiti Programu polusamostalnog života kroz koji im se pruža savjetovana i financijska podrška. Za mlade koji su zaposleni ili u potrazi za zaposlenjem i do tri godine nakon završetka srednje škole, a za mlade koji studiraju, do kraja studija, odnosno i do godinu dana nakon završetka studija.
Program praćenja predstavlja nastavak procesa podrške mladoj osobi u napredovanju i nakon prethodnog razdoblja, kao završni korak sada već samostalne i autonomne mlade osobe.
Samostalni život
Kruna našeg rada svakako se očituje u pojedincima koji su danas samostalne i ispunjene odrasle osobe, pune razumijevanja, ljubavi i poštovanja prema sebi i svojim bližnjima te, što je najvažnije, oni koji su zasnovali svoje obitelji, djecu podižu u stabilnoj zajednici punoj sreće i ljubavi.
U idućim videozapisima pogledajte svjedočanstva naših mladih osoba, koji su, nakon izlaska iz skrbi, pronašli način kako voditi sretan i uspješan život. Ponosimo se njima!