Alternativna skrb

Što je alternativna skrb?

Za djecu koja zbog životnih i obiteljskih okolnosti ne mogu odrastati u okruženju vlastite obitelji ili kojoj je uskraćena roditeljska briga na način koji bi bio prikladan i potreban ili su pak u određenim situacijama sigurnosnog i visokog razvojnog rizika, nužno je zadovoljavanje njihovih prava i interesa osigurati na drugome mjestu, i to s posebnom pozornošću – potrebno je pomoći djetetu upravo osiguravanjem zamjenske (alternativne) zaštite i mjesta boravka.
U okviru SOS obitelji naših SOS Dječjih sela na području Lekenika i Ladimirevaca djeci osiguravamo visoko kvalitetnu alternativnu skrb obiteljskog tipa. Za mlade osobe brinemo se u okviru četiri SOS Zajednice mladih koje funkcioniraju kao male domske zajednice.

Svako dijete zaslužuje odrasti u domu punom ljubavi.

SOS Dječja sela širom svijeta već 76 godina pružaju kvalitetnu alternativnu skrb u obiteljskom okruženju. U brizi za djecu uvijek u središte svog rada stavljamo potrebe, individualni razvoj i najbolje interese svakog djeteta.

Kada djeca izgube roditelje ili više ne mogu živjeti s njima, trebaju i imaju pravo na odgovarajuću alternativnu skrb.

Prikladna alternativna skrb znači sigurno i brižno okruženje za svako pojedino dijete da raste i postigne svoj puni potencijal. Djecu smještamo u sustav alternativne skrbi kad je to u njihovu najboljem interesu i kad za to imamo suglasnost odgovarajućih tijela.

Kao dio nacionalnog sustava skrbi o djeci imamo gotovo 30 godina iskustva u pružanju dugoročne alternativne skrbi zasnovane na modelu skrbi obiteljskog tipa – koju nazivamo SOS obiteljska skrb – ali i na drugim oblicima alternativne skrbi, kao što je program za mlade SOS Zajednica mladih koje funkcioniraju po principima male domske zajednice.

Skrb obiteljskog tipa

Udruga SOS Dječje selo Hrvatska osnivač je dvaju dječjih domova koja djeluju u sustavu socijalne skrbi Republike Hrvatske – SOS Dječjeg sela Lekenik i SOS Dječjeg sela Ladimirevci – i financijski se o njima brine. U njima pružamo alternativnu skrb obiteljskog tipa za djecu i mlade bez adekvatne obiteljske skrbi. Putem svojih programskih sadržaja već dugi niz godina uspješno provodimo svoju misiju i viziju.

Temelj rada i odgojnog pristupa usluga direktne skrbi u SOS Dječjem selu Hrvatska je obiteljski koncept. U svakodnevnom životu našoj djeci želimo pružiti ljubav, sigurnost i postupno ih približiti trenutku kada će postati samostalni u društvu u kojemu žive. SOS mame, odgojitelji i svi drugi zaposlenici SOS Dječjih sela žive vrlo dinamično samo s jednim ciljem – da stvore uvjete za mirno i sretno djetinjstvo djeci te kvalitetno pripreme naše mlade za osamostaljenje. Da se to postigne, potiče se razvoj njihovih potencijala i osigurava kvalitetna priprema za njihovo odrastanje. Svjesni smo odgovornosti da kroz život u našem SOS sustavu skrbi o djeci i mladima, otvaramo vrata njihove budućnosti.

Mališani predškolske i školske dobi, trenutačno njih 169, smješteni su u 31 SOS obitelj u okviru oba SOS Dječja sela. O njima skrbe SOS mame koje im, uz osnovne potrebe, pružaju bezuvjetnu ljubav kakvu svako dijete svojim rođenjem zaslužuje.

Biti SOS mama posebna je profesija s jedinstvenim dužnostima i izazovima. SOS mame su educirane i stručno osposobljene odgojiteljice koje sa svakim djetetom stvaraju emocionalno stabilan i čvrst odnos u njegujućem i sigurnom obiteljskom okruženju. Djeca koja zajedno sa SOS mamom žive u jednoj od SOS kuća čine SOS obitelj. Obiteljske veze razvijaju se na prirodan način, djevojčice i dječaci različite dobi žive zajedno kao braća i sestre, a biološka braća i sestre su u istoj SOS obitelji. Tu se djetetu pruža sigurnost, emocionalno toplo okruženje i osjećaj pripadnosti.

To traje sve do trenutka kada dijete postane toliko osnaženo da može prijeći na sljedeću stepenicu odrastanja i osamostaljenja, biti uključeno u program za mlade, tj. nastaviti školovanje i život u okviru jedne od četiri SOS Zajednice mladih u kojima se kontinuitet brige nastavlja sve do završetka srednje škole, upisa na željeni fakultet ili zaposlenja.

U nastojanju da pronađemo najbolji mogući oblik alternativne skrbi za svako dijete, neprestano uvodimo inovacije i unapređujemo suradnju s SOS obiteljima, a naše iskustvo i kompetencija služe nam za iznalaženje najboljih oblika skrbi u suradnji s našim partnerima. Ako je za dijete najbolje da se vrati u svoju biološku obitelj, taj proces aktivno podržavamo i pomno pratimo.

Skrb obiteljskog tipa temelj je života i rada naših SOS obitelji i SOS Dječjim selima.
Više o radu i djelovanju naših sela možete saznati na idućim poveznicama: SOS Dječje selo Lekenik i SOS Dječje selo Ladimirevci.

Programi za mlade SOS Zajednica mladih

SOS Dječje selo Hrvatska snažno se zalaže za mlade osobe bez odgovarajuće roditeljske skrbi i mlade u riziku od gubitka roditeljske skrbi. Mi vjerujemo da čvrsti odnosi s brižnim odraslim osobama mogu biti prekretnica u životima tih mladih ljudi.

Pružanjem kvalitetnih usluga za razvoj mladih osiguravamo da mlade osobe ne budu prepuštene same sebi i da dobiju podršku za samoostvarenje, čime se u konačnici pridonosi razvoju njihovih obitelji, zajednica i društava.
Od dana kada dijete uđe u SOS Dječje selo, sva briga je usmjerena cilju da postanu samostalni, samodostatni, aktivni članovi društva i da preuzmu odgovornost za svoju životnu situaciju, zaposlenje i brigu za sve svoje potrebe. Širok spektar usluga i programa za mlade podržava ovaj proces osamostaljenja: